Ulaşım


Şehre Ulaşım

Havalimanı

Havalimanı

Diyarbakır Havalimanı 1952 yılında hizmete girmiştir. Şehre uzaklığı 11 km olan havalimanı, sivil-askerî kategoridedir. İç ve dış hatları bulunan havalimanından Pegasus, SunExpress, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet her gün sefer düzenlemektedir. 

Kurtalan (Güney) Ekspresi

Kurtalan (Güney) Ekspresi

Güney Kurtalan Ekspresi Ankara-Kurtalan-Ankara arasında haftada 5 gün boyunca işlemektedir. Ankara’dan Kurtalan’a Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri, Kurtalan’dan Ankara’ya Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri hareket etmektedir.

Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Kurtalan’a yol izler. Kurtalan’dan Ankara’ya sefere çıkacak olan tren ise Kurtalan’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Malatya’ya, Malatya’dan Sivas’a, Sivas’tan Kayseri’ye, Kayseri’den Ankara’ya ulaşmaktadır.

Diyarbakır Otogarı (Otobüs)

Diyarbakır Otogarı (Otobüs)

Diyarbakır Otogarı (DİŞTİ Şehirlerarası Otobüs Terminali), Diyarbakır ili Kayapınar ilçesi Talaytepe Mahallesi'nde bulunan bir kent otogarıdır.

Diyarbakır'da 2006 yılında hizmete açılan otogara, kısaca DİŞTİ de denilmektedir. Doğu Bölgesi'nin en kalabalık ve büyük şehirlerinden biri olan Diyarbakır'da yer alan otogar, toplam 42 bin metrekare alan üzerine konumlandırılmıştır. Otogardan Türkiye'nin birçok şehrine aktarmasız olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otogar içerisinde lokanta, kafeler ve pastaneler mevcuttur. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz birçok hediye dükkanları da otogarda yerini almıştır.

Merkeze 7,8 km uzaklıkta bulunan Diyarbakır Otogarı'na, özel araçlar ve çeşitli otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Özel Araç

Özel Araç

Diyarbakır’a özel araçla Türkiye’nin tüm şehirlerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehre, İstanbul ve Ankara’dan özel araçla ulaşım oldukça uzun sürmekle birlikte, Malatya, Adana, Gaziantep ve Erzurum gibi şehirlerden özel araçla ulaşım tercih edilebilir bir alternatiftir.

Adana ile Diyarbakır arası yaklaşık 535 kilometredir ve yolculuk yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir. Erzurum ve Gaziantep ise Diyarbakır’a 320 kilometre uzaklıktadır ve yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Malatya ise Diyarbakır’a en yakın şehirlerden birisidir ve yolculuk 3 saattir.

İstanbul ve Ankara’dan özel araçla ulaşım tercih edenleri oldukça uzun bir yolculuk beklemektedir. İstanbul – Diyarbakır arası mesafe 1460 kilometredir ve bu yolculuk yaklaşık olarak 17 saat sürmektedir. Ankara ise şehre 1010 km uzaklıktadır ve yolculuk süresi ortalama 12 saattir.

Diyarbakır